Fenomen scenografii multimedialnej

Czas powoli żegnać się z tradycyjnymi metodami przygotowywania scenografii. Nie da się ukryć, że przez lata miało to swój niezaprzeczalny urok, zwłaszcza, gdy przyjrzymy się z bliska choćby najpopularniejszym spektaklom nieodżałowanego Teatru Telewizji. Tam większość scenografii zawsze była wynikiem sztabu ludzi i efekty można było dotknąć gołą ręką oraz ocenić po zetknięciu się z bliska. Tworzenie scenografii multimedialnej to już zupełnie inny etap tworzenia teatralnej rzeczywistości. Przede wszystkim oszczędza się materiał. Można już zapomnieć o importowaniu do teatru nieliczonej ilości szkła, drewna, papieru lub plexi. Od teraz wszystko dzieje się w rzeczywistości multimedialnej i do stworzenia jej potrzebny będzie jedynie komputer z dodatkiem ekranów o wysokiej rozdzielczości, prezentujących obraz o parametrach najwyższej jakości. Każda agencja kreatywna współpracująca z teatrami dobrze wie, że między wstępnymi projektami i efektami musi upłynąć dość dużo czasu, by wyniki pracy zadowoliły w należyty sposób obie strony.



Na początku naturalnie powstają pierwsze rysunki. Tworzy się ogólny koncept sceny, jej podział, elementy charakterystyczne, rozplanowanie efektów specjalnych oraz konstrukcji. Poprzez stworzenie całej serii rysunków (mogą być tworzone ręcznie lub za pomocą tabletu) stopniowo przechodzi się do etapu tworzenia wizualizacji. Najefektowniej wizualizacji scenografii dokonać można w wybranym programie z dziedziny 3D. Przestrzennie projekt scenografii przygotowany zostanie w najdrobniejszym szczególe. Oczywiście, będzie go można modyfikować i przeglądać z każdej wybranej strony w postaci wykadrowania, by do konać korekt oraz przygotować rendery. Dzięki tworzeniu scenografii multimedialnej niewątpliwie zaoszczędza się wszelkiego rodzaju materiały jednorazowe. Szeroko rozwinięta technika sprawiła, że nawet na najprostszy i niedrogi event agencje reklamowe są w stanie zaprojektować ciekawą i nieszablonową scenografię, dzięki której zaproszeni goście będą mogli poczuć się w pozytywnym sensie oderwani od rzeczywistości.



Nad realizacją określonego projektu scenografii pracuje sztab ludzi. Często zdarza się, że jedna osoba nie jest w stanie udźwignąć tematu samodzielnie ze względu na to, iż jest on bardzo rozbudowany, chodzi tu zwłaszcza o scenografie teatralne lub filmowe, gdzie okazuje się nierzadko, że do każdej ze scen prezentowanych w przedsięwzięciu potrzebna jest jedna i odmienna scenografia. Takie zabiegi zawsze wymagają wytężonej pracy, ale nie da się ukryć, że dzięki postępowi technologicznemu tworzenie oprawy wizualnej i tak przebiega szybciej, aniżeli w przypadku tworzenia otoczki wydarzenia za pomocą tradycyjnych materiałów i elementów materialnych, nie wirtualnych.
Niektórzy specjaliści związani na co dzień z teatrem protestują, że zbytnia ingerencja cyfryzacji w środowisko teatralne zaszkodzi ogólnemu odbiorowi dzieł, spłaszczy dramaturgię, a także przyczyni się do mylnego postrzegania zjawiska teatru poprzez jego zbyt ekspansywną cyfryzację.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@radiofabryka.pl

Organizujesz eventy marketingowe lub imprezy firmowe?

Sprawdź porady i wskazówki od doświadczonych event managerów!

Codziennie dawka nowych informacji.

Polecamy:

http://neter.net.pl/

zegarki drewniane Woodlans