Czy warto inwestować w wyjazdy integracyjne?

W tej chwili trudno znaleźć na rynku przedsiębiorstwo lub firmę o charakterze korporacyjnym, których pracownicy nie biorą udziału w szeroko pojmowanych wyjazdach integracyjnych. Tego typu imprezy wymagają od zaproszonych i biorących w nich udział określonego zachowania. Przez lata także liczne firmy starały się, by podczas takich imprez cyklicznie i konsekwentnie przybywało nowych atrakcji, dla podniesienia poziomu satysfakcji i korzyści pracowników. Wyjazdy integracyjne obok dobrych stron prezentują także nieco mroczne strony.Czas ubiegłego systemu przed 1989 rokiem pamięta nieco inną formę wyjazdów integracyjnych. Wtedy brały w nich udział całe rodziny, a nie tylko grupy pracownicze danego przedsiębiorstwa. Upoważniano do licznych zniżek przy korzystaniu z dóbr gospodarczych lub kulturalnych, polskie rodziny silniej się cementowały, kwitło życie towarzyskie pomimo ścisłego charakteru zawodowego tych wyjazdów. Nie zapominano o rzeczowym motywowaniu oraz podnoszeniu kwalifikacji, który rzeczywiście z punktu widzenia wiedzy odzwierciedlał prawdziwy pęd do wiedzy i kształtowania talentów. Po okresie transformacji, szefowie dużych korporacji nadal organizowali i do dziś organizują liczne wyjazdy integracyjne często noszące nazwę „konferencji”. Nie da się jednak ukryć, że czegoś im jednak w porównaniu do niegdysiejszych form integrowania się pracowników brakuje. Wiele osób poddaje nowoczesne formy integrowania się pracowników podczas wyjazdów silnej krytyce. Oskarża się twórców takich imprez o świadome manipulowanie pracownikami będącymi pod wpływem alkoholu, bo przecież – nie da się ukryć - na tego typu spotkaniach alkohol często leje się strumieniami, a do tego większość czasu spędza się na zabawie, aniżeli realizowaniu choć części obowiązków zawodowych poza siedzibami działalności firmy. Oficjalnie – dzięki wyjazdom integracyjnym zwiększa się przydatność pracowników, mniej oficjalnie – dochodzi zbyt często do przykrych incydentów. Zdania jak zwykle są podzielone.

Obecna forma wyjazdów integracyjnych przywędrowała do Polski z krajów kapitalistycznych, czyli z Zachodu. Dziś ta branża jest bardzo rozbudowana. Firmy nie muszą już odpowiadać osobiście za organizację tego typu spotkań, można powierzyć to innej firmie specjalizującej się w projektowaniu eventów. Projekt bierze pod uwagę każdy szczegół integracyjnej wyprawy. Liczy się odprężenie i dobra zabawa, ale także spotkania z trenerami personalnymi, zajęcia sportowo – ruchowe, często o charakterze bardzo ekstremalnym, dzięki czemu współpracownicy poznają swoje silne i słabsze strony. Dzięki temu zespół silniej się solidaryzuje i nabiera pewności siebie jako organizacja, stres redukowany jest do minimum, podnoszą się zdolności poszczególnych pracowników, pracownicy czują się zgrani ze sobą i dzięki temu chcą okazywać sobie wzajemną lojalność.


Wady wyjazdów integracyjnych w dużej mierze wynikają z nieprawidłowego zarządzania zasobami ludzkimi oraz kadrą pracowniczą. Wiele się słyszy o alkoholowych wybrykach oraz skandalicznych incydentach w trakcie pracowniczych imprez. Zbytnie spoufalanie się z podwładnymi lub władzami firmy może przynieść więcej szkody, niż pożytku i trzeba o tym pamiętać. Dobrze jest kierować się zdrowym rozsądkiem, a przy tym być tolerancyjnym dla odmiennych poglądów osób, z którymi przebywamy.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 888-123-459

E-mail: kontakt@radiofabryka.pl

Organizujesz eventy marketingowe lub imprezy firmowe?

Sprawdź porady i wskazówki od doświadczonych event managerów!

Codziennie dawka nowych informacji.

Polecamy:

http://neter.net.pl/

zegarki drewniane Woodlans